Päätöksentekijät

Päätöksentekijät keskusliitossa

Kaikki sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@nuoretkotkat.fi , ellei toisin mainita.

Puheenjohtajat 2023 – 2024

Paananen Reijo, puheenjohtaja

Lönnqvist Miikka, varapuheenjohtaja

Liittohallitus 2024

  • Gustafsson Ronja
  • Hirvonen Tanja
  • Hurskanen Venla
  • Järvinen Vili
  • Mäkinen Niina
  • Päivinen Sari
  • Raatikainen Leo
  • Saarela Pia
  • Salmela Eeva
  • Suvanto Johanna

varajäsenet
1. Haverinen Paula
2. Majuri Amanda

Edustajisto 2023 – 2024

Puheenjohtajat

Petra-Liisa Toivonen, puheenjohtaja
Merja Korhonen, varapuheenjohtaja

Edustajat

Helsinki (6 edustajaa)

varsinaiset: Heta Ahonen, Pia Heinipuro, Aleksi Paakkinen, Lyyli Raatikainen, Pyry Raito, Petra-Liisa Toivonen
varat: Linnea Kauppinen, Nea Hanski, Joann Rautiainen, Elisa Westerlund, Sini-Riikka Katajamäki

Häme (4)

varsinaiset: Maija Auvinen, Suvi Järvinen, Aino Kotirinta, Kaisu Kotirinta
varat: Hanna Mäkinen, Osmo Hansen-Haug

Kaakkois-Suomi (3)

varsinaiset: Heli Mattila, Pirkko Suuronen, Irma Suvanto
varat: Katri Paatero, Taina Salomäki, Jaana Saarinen

Keski-Suomi (3)

varsinaiset: Anne Kakkuri, Alma Lindlöf, Tarja Samanen
varat: Anna-Kaisa Lahtinen, Helena Nuutinen

Oulu (4)

varsinaiset: Kristiina Ahl, Jaana-Kaisa Postareff, Riikka Tirkkonen, Ulla Väätäjä
varat: Martti Rytivaara, Otto Moilanen, Väinö Pahnila, Jaakko Huuki

Pirkanmaa (5)

varsinaiset: Kati Järvinen, Tommi Leinonen, Timo Matilainen, Riina Salonen, Kirsi Tofferi
varat: Jaana Heino, Tomi Matilainen, Paula Salonen, Krista Tofferi, Iida Matilainen

Pohjanmaa (2)

varsinaiset: Pirjo Paavolainen, Pirjo Urpilainen
varat: Tiia Horila, Tanja Pohto

Pohjois-Karjala (3)

varsinaiset: Tomi Hakkarainen, Taina Räty, Eetu Torkkeli
varat: Carita Räty, Jose Sinisterra Santana, Laura Pietarinen

Satakunta (2)

varsinaiset: Tero Seessalo, Veikko Valkoma
varat: Matti Savolainen, Jari Mielonen

Savo (3)

varsinaiset: Pinja Hartikainen, Katja Pitkänen, Sini Siimes
varat: Petra Kivi, Merja Vaara, Mari Korhonen

Svenska Örndistriktet (1)

varsinainen: Monica Storrank
vara: Mia Lundell

Uusimaa (6)

varsinaiset: Tipsu Bazouleva, Ronja Gustafsson, Laura Koivumäki, Emma Ovaska-Ronkola, Jasmin Trogen, Tony Viksten
varat: Anni Kähärä, Pauliina Virtanen, Juuso Luukkonen, Juhani Parisaari, Maritta Pesonen, Satu Parisaari

Varsinais-Suomi (6)

varsinaiset: Sanna Hakamäki, Minka Järvenpää, Merja Korhonen, Emmi Ojaranta
varat: Terhi Ojamäki, Frank Päiviö, Juho Hurskanen, Sameli Valkama, Mirja Hurskanen

Nuorisoedustajat 9/2023-

Silja Ahola, Emma Parisaari, Lilli Parkkali, Iida Rübsam

Työryhmät

Kansainvälisyystyöryhmä

  • vastaa liiton kansainvälisen toiminnan suunnittelusta ja kehittämisestä
  • ylläpitää kansainvälistä yhteistyötä
  • viestii kansainvälisestä toiminnasta ja sen mahdollisuuksista


Amanda Majuri, liittohallituksen edustaja
Janita Ojala
Pyry Raito
Joann Rautiainen
Pinja Hartikainen
Suvi Järvinen
Wilhelmiina Seppä-Ojanperä, sihteeri

Koulutustyöryhmä

  • vastaa liiton koulutus- ja tapahtumatoiminnasta
  • suunnittelee ja toteuttaa liiton koulutustoimintaa yhdessä keskustoimiston kanssa
  • pitää ajan tasalla koulutus- ja tapahtumatoimintaan liittyvät ohjeet ja ohjeistukset
  • vastaa koulutus- ja tapahtumatoimintaan liittyvän markkinoinnin ja viestinnän toteutuksesta

pj. Aku-Oskari Järvinen
Minka Järvenpää
Venla Hurskanen
Eetu Torkkeli
Sari Päivinen, liittohallituksen edustaja
Jami Ojala, sihteeri

Talous- ja järjestötyöryhmä

  • seuraa liiton taloutta ja järjestöllistä toimintaa sekä hallintoa
  • tekee tarvittaessa ehdotuksia toiminnan kehittämiseksi
  • tilinpäätös-, talousarvio- ja valtionapuasiat
  • käsittelee järjestötoimintaa ohjaavia asiakirjoja ja ohjesääntöjä
  • kehittää ja seuraa oman sektorin viestintää
  • tarkastelee ja uudistaa piirien välisen valtionapujaon perusteita

pj. Miikka Lönnqvist, liittohallituksen edustaja
Heli Mattila
Johanna Suvanto
Lyyli Raatikainen
Petra Toivonen
Sameli Valkama
Antti Hytti, sihteeri

Kotkaviestin toimituskunta

  • Kotkaviestin toimittaminen

päätoimittaja Heta Warto-Tillander, kotkaviesti(at)nuoretkotkat.fi
Suvi Niukko
Atte Kalke, taittaja
Wilhelmiina Seppä-Ojanperä, sihteeri

Kansainväliset luottamustehtävät

ABN:n hallituksen jäsenet Antti Hytti, Amanda Majuri

IFM-SEI:n varapuheenjohtaja Jami Ojala