Päätöksentekijät

Päätöksentekijät keskusliitossa

Kaikki sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@nuoretkotkat.fi , ellei toisin mainita.

Puheenjohtajat 2019 – 2020

Piirainen Marko, puheenjohtaja

Lönnqvist Miikka, varapuheenjohtaja

Liittohallitus 2020

  • Hurskanen Venla
  • Järvinen Vili
  • Kotirinta Kaisu
  • Lepomäki Kai
  • Mäkinen Niina
  • Päivinen Sari
  • Raatikainen Leo
  • Saarela Pia
  • Janet Tofferi
  • Jasmin Trogen

varajäsenet
1. Pinja Sedig
2. Seppä Wilhelmiina

Edustajisto 2019 – 2020

Puheenjohtajat

Petra-Liisa Toivonen, puheenjohtaja
Vesa Hakamäki, varapuheenjohtaja

Edustajat

Helsinki (6)

varsinaiset: Sami Ferm, Sini-Riikka Katajamäki, Niina Mäkinen, Antti Pitkänen, Lyyli Raatikainen, Petra-Liisa Toivonen
varat: Heta Ahonen, Nea Hanski, Kai Pääkkö, Pia-Riitta Pirhonen, Kalle T Ikävalko, Mirka Vainikka

Häme (4)

varsinaiset: Kotirinta Aino, Suvi Järvinen, Maaret Lahtinen, Tuija Männistö, Osmo Hansen-Haug
varat: Eeva Salmela, Maija Auvinen, Mira Röynä, Niina Äijälä, Heidi Hakkarainen

Keski-Suomi (3)

varsinaiset: Anne Kakkuri, Marianne Lindlöf, Sirpa Pietikäinen
varat: Kati Sainio, Maiju Lehikoinen

Kaakkois-Suomi (3)

varsinaiset: Timo Tilli, Pirkko Suuronen
varat: Taina Salomäki, Johanna Jäppinen, Jaana Saarinen

Oulu (4)

varsinaiset: Jaana-Kaisa Postareff, Riikka Tirkkonen, Jaakko Huuki, Reeta Koivumaa
varat: Pentti Nykyri, Otto Moilanen, Väinö Pahnila, Aila Laatikainen

Pirkanmaa (5)

varsinaiset: Tommi Leinonen, Anu Matilainen, Timo Matilainen, Riina Salonen, Kirsi Tofferi
varat: Tomi Matilainen, Jaana Heino, Kati Järvinen, Katri Paatero, Antti Wallenius

Pohjanmaa (2)

varsinaiset: Pirjo Paavolainen, Pirjo Urpilainen
varat: Johanna Elo, Kaisa Urpilainen

Pohjois-Karjala (4)

varsinaiset: Johanna Suvanto, Anu Pappinen, Viljo Kärkkäinen, Taina Räty
varat: Sari Puustinen, Laura Pietarinen, Carita Räty, Seija Kärnä

Satakunta (2)

varsinaiset: Jari Mielonen, Veikko Valkoma
varat:

Savo (3)

varsinaiset: Pinja Hartikainen, Sini Sedig, Katja Pitkänen
varat: Merja Vaara, Petra Kivi, Kalle Siimes

Svenska Örndistriktet (1)

varsinainen: Monica Storrank
vara: Victor Storrank-Suhonen

Uusimaa (6)

varsinaiset: Satu West, Juhani Parisaari, Emma Ovaska, Juuso Nurminen, Tanja Hirvonen, Maritta Pesonen
varat: Katri Kämäräinen, Eeva Suonpää, Jasmin Trogen, Mari Hynninen, Pauliina Virtanen, Laura Angelin

Varsinais-Suomi (6)

varsinaiset: Vesa Hakamäki, Mirja Hurskanen, Minka Järvenpää, Merja Korhonen, Amanda Majuri, Marika Tolvi
varat: Sanna Hakamäki, Venla Hurskanen, Sameli Valkama, Emmi Ojaranta, Riitta Hiltunen

Nuorisoedustajat 10/2018-

Paula Salonen, Jesse Ojala; vara: Krista Tofferi

Työryhmät

Kansainvälisyystyöryhmä

  • vastaa liiton kansainvälisen toiminnan suunnittelusta ja kehittämisestä
  • kansainvälisen yhteistyön ylläpitäminen
  • kansainvälisen toiminnan viestintä ja markkinointi

pj. Kaisu Kotirinta, liittohallituksen edustaja
Jess Gallardo
Amanda Majuri
Jasmin Trogen
Heidi Niemi
Johanna Jäppinen
Aleksi Paakkinen
Nella Heiskanen, sihteeri

Koulutustyöryhmä

  • vastaa liiton koulutus- ja tapahtumatoiminnasta
  • suunnittelee ja toteuttaa liiton koulutustoimintaa yhdessä keskustoimiston kanssa
  • pitää ajan tasalla koulutus- ja tapahtumatoimintaan liittyvät ohjeet ja ohjeistukset
  • vastaa koulutus- ja tapahtumatoimintaan liittyvän markkinoinnin ja viestinnän toteutuksesta

pj. Riina Salonen
Jess Gallardo
Amanda Majuri
Heta Ahonen
Heidi Karppinen
Jami Ojala
Sari Päivinen, liittohallituksen edustaja
Nella Heiskanen, sihteeri

Talous- ja järjestötyöryhmä

  • seuraa liiton taloutta ja järjestöllistä toimintaa sekä hallintoa
  • tekee tarvittaessa ehdotuksia toiminnan kehittämiseksi
  • tilinpäätös-, talousarvio- ja valtionapuasiat
  • käsittelee järjestötoimintaa ohjaavia asiakirjoja ja ohjesääntöjä
  • kehittää ja seuraa oman sektorin viestintää

pj. Miikka Lönnqvist, liittohallituksen edustaja
Petra Toivonen
Lyyli Raatikainen
Timo Matilainen
Maija Auvinen
Antti Hytti, sihteeri

Kotkaviestin toimituskunta

  • Kotkaviestin toimittaminen

päätoimittaja Heta Warto-Tillander, kotkaviesti(at)nuoretkotkat.fi
Inka Gysin
Atte Kalke, taittaja
Tuikku Pirhonen, toimitussihteeri

International Falcon Movement – Socialist Educational International (IFM-SEI) hallituksen jäsen Heidi Niemi

ABN hallituksen puheenjohtaja Kaisu Kotirinta