Päätöksentekijät

Päätöksentekijät keskusliitossa

Kaikki sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@nuoretkotkat.fi , ellei toisin mainita.

Puheenjohtajat 2019 – 2020

Piirainen Marko, puheenjohtaja

Lönnqvist Miikka, varapuheenjohtaja

Liittohallitus 2019

Heinipuro Pia
Hurskanen Venla
Järvinen Vili
Kotirinta Kaisu
Lepomäki Kai
Päivinen Sari
Raatikainen Leo
Saarela Pia
Sedig Pinja
Valkama Sameli

varajäsenet
1. Perkiö Pasi
2. Seppä Wilhelmiina

Edustajisto 2019 – 2020

Puheenjohtajat

Petra-Liisa Toivonen, puheenjohtaja
Vesa Hakamäki, varapuheenjohtaja

Edustajat

Helsinki (6)

varsinaiset: Sami Ferm, Sini-Riikka Katajamäki, Niina Mäkinen, Antti Pitkänen, Lyyli Raatikainen, Petra-Liisa Toivonen
varat: Heta Ahonen, Nea Hanski, Kai Pääkkö, Pia-Riitta Pirhonen, Kalle T Ikävalko, Mirka Vainikka

Häme (4)

varsinaiset: Kotirinta Aino, Suvi Järvinen, Maaret Lahtinen, Tuija Männistö, Osmo Hansen-Haug
varat: Eeva Salmela, Maija Auvinen, Mira Röynä, Niina Äijälä, Heidi Hakkarainen

Keski-Suomi (3)

varsinaiset: Anne Kakkuri, Marianne Lindlöf, Sirpa Pietikäinen
varat: Kati Sainio, Maiju Lehikoinen

Kaakkois-Suomi (3)

varsinaiset: Timo Tilli, Pirkko Suuronen
varat: Taina Salomäki, Johanna Jäppinen, Jaana Saarinen

Oulu (4)

varsinaiset: Jaana-Kaisa Postareff, Riikka Tirkkonen, Jaakko Huuki, Reeta Koivumaa
varat: Pentti Nykyri

Pirkanmaa (5)

varsinaiset: Tommi Leinonen, Anu Matilainen, Timo Matilainen, Riina Salonen, Kirsi Tofferi
varat: Tomi Matilainen, Jaana Heino, Kati Järvinen, Katri Paatero, Antti Wallenius

Pohjanmaa (2)

varsinaiset: Pirjo Paavolainen, Pirjo Urpilainen
varat: Johanna Elo, Kaisa Urpilainen

Pohjois-Karjala (4)

varsinaiset: Johanna Suvanto, Anu Pappinen, Viljo Kärkkäinen, Taina Räty
varat: Sari Puustinen, Laura Pietarinen, Carita Räty, Seija Kärnä

Satakunta (2)

varsinaiset: Jari Mielonen, Veikko Valkoma
varat:

Savo (3)

varsinaiset: Pinja Hartikainen, Sini Sedig, Katja Pitkänen
varat: Merja Vaara, Petra Kivi, Kalle Siimes

Svenska Örndistriktet (1)

varsinainen: Monica Storrank
vara: Victor Storrank-Suhonen

Uusimaa (6)

varsinaiset: Satu West, Juhani Parisaari, Emma Ovaska, Juuso Nurminen, Tanja Hirvonen, Maritta Pesonen
varat: Katri Kämäräinen, Eeva Suonpää, Jasmin Trogen, Mari Hynninen, Pauliina Virtanen, Laura Angelin

Varsinais-Suomi (6)

varsinaiset: Vesa Hakamäki, Mirja Hurskanen, Minka Järvenpää, Merja Korhonen, Amanda Majuri, Marika Tolvi
varat: Sanna Hakamäki, Venla Hurskanen, Sameli Valkama, Emmi Ojaranta, Riitta Hiltunen

Nuorisoedustajat 10/2018-

Paula Salonen, Jesse Ojala; vara: Krista Tofferi

Työryhmät

Kansainvälisyystyöryhmä

  • vastaa liiton kansainvälisen toiminnan suunnittelusta ja kehittämisestä
  • kansainvälisen yhteistyön ylläpitäminen
  • kansainvälisen toiminnan viestintä ja markkinointi

pj. Kaisu Kotirinta, liittohallituksen edustaja
Jess Gallardo
Amanda Majuri
Jasmin Trogen
Heidi Niemi
Johanna Jäppinen
Aleksi Paakkinen
Nella Heiskanen, sihteeri

Koulutustyöryhmä

  • vastaa liiton koulutus- ja tapahtumatoiminnasta
  • suunnittelee ja toteuttaa liiton koulutustoimintaa yhdessä keskustoimiston kanssa
  • pitää ajan tasalla koulutus- ja tapahtumatoimintaan liittyvät ohjeet ja ohjeistukset
  • vastaa koulutus- ja tapahtumatoimintaan liittyvän markkinoinnin ja viestinnän toteutuksesta

pj. Riina Salonen
Jess Gallardo
Amanda Majuri
Heta Ahonen
Heidi Karppinen
Jami Ojala
Sari Päivinen, liittohallituksen edustaja
Nella Heiskanen, sihteeri

Talous- ja järjestötyöryhmä

  • seuraa liiton taloutta ja järjestöllistä toimintaa sekä hallintoa
  • tekee tarvittaessa ehdotuksia toiminnan kehittämiseksi
  • tilinpäätös-, talousarvio- ja valtionapuasiat
  • käsittelee järjestötoimintaa ohjaavia asiakirjoja ja ohjesääntöjä
  • kehittää ja seuraa oman sektorin viestintää

pj. Miikka Lönnqvist, liittohallituksen edustaja
Petra Toivonen
Lyyli Raatikainen
Timo Matilainen
Maija Auvinen
Antti Hytti, sihteeri

Kotkaviestin toimituskunta

  • Kotkaviestin toimittaminen

päätoimittaja Heta Warto-Tillander, kotkaviesti(at)nuoretkotkat.fi
Inka Gysin
Atte Kalke, taittaja
Tuikku Pirhonen, toimitussihteeri

International Falcon Movement – Socialist Educational International (IFM-SEI) hallituksen jäsen Heidi Niemi

ABN hallituksen puheenjohtaja Kaisu Kotirinta